Kategorie
Te3chnologia

Wielki Zderzacz Hadronów zrestartował się i natychmiast pobił rekord świata

CERN
Wielki Zderzacz Hadronów w CERN powrócił do sieci w zeszłym tygodniu po trzyletniej przerwie w konserwacji i modernizacji; Wczoraj partnerzy ogłosili, że dwie wiązki protonów zostały przyspieszone do rekordowej energii 6,8 teraelektronowolta (TeV) na wiązkę.

LHC to zderzacz cząstek o obwodzie prawie 27 km w Szwajcarii. Zderzacz kołowy odegrał kluczową rolę w przełomowych odkryciach w fizyce, w tym w odkryciu bozonu Higgsa w 2012 roku. Został wyłączony dwa razy na dłużej, aby naukowcy mogli poprawić jego działanie. Ostatnie trzy lata przestoju właśnie się skończyły i maszyna powraca z metaforycznym hukiem. „To dopiero początek bardzo długiego okresu rozgrzewania, który doprowadzi nas do rzeczywistego zderzenia dwóch wiązek w eksperymentach i zapewni, że nastąpią zderzenia o najwyższej energii”, powiedział Jörg Wenninger w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. ”, mówi Jörg Wenninger. LHC Ray Processing Manager i LHC Machine Coordinator, w filmie CERN.
W 2009 roku naukowcy z LHC uzyskali energię wiązki protonów 1,18 TeV. Od tego czasu zderzacz wielokrotnie pobił swój własny rekord, ponieważ zespół CERN poprawił swoją zdolność do wzbudzania wiązek cząstek subatomowych. Nowy rekord 6,8 ​​TeV to prawie energia, dla której zaprojektowano LHC, 7 TeV na wiązkę.

Ostatnie ulepszenia umożliwiają eksperymentom wysokoenergetycznym i naukowcom uzyskanie większej ilości danych z ich eksperymentów. Następna runda LHC (runda 3) rozpocznie się latem i potrwa cztery lata. Według CERN przyspieszy to eksperymenty integracyjne, takie jak ATLAS i CMS, podczas gdy LHCb – eksperyment, w którym w zeszłym roku odkryto dziwną nową cząstkę – potroi liczbę zderzeń. Oczekuje się, że detektor ALICE, który bada plazmę kwarkowo-gluonową, będzie w stanie zobaczyć 50 razy więcej zderzeń jonów niż wcześniej sądzono.

Inżynierowie CERN pracują nad poważną modernizacją LHC, zwaną High Brightness LHC (HL-LHC), aby zwiększyć jasność zderzacza o współczynnik 10. Celem jest iteracja w 2029 roku. Fizyka ma jeszcze kilka lat do wdrożenia tych długoterminowych planów, ale jest na dobrej drodze: wybudzenia się ze stanu hibernacji.

Dodaj komentarz