Kategorie
Te3chnologia

Skoro inflacja gwałtownie rośnie, czy nadszedł czas, aby wycofać się z nowych inicjatyw IT?

mózg
Ceny sprzętu i oprogramowania rosną. Czy to właściwy czas, aby iść do przodu lub do tyłu? Tutaj demonstruje się pewność siebie i odwagę menedżerów IT.

Ponieważ koszt prawie wszystkiego rośnie ze względu na inflację i braki w łańcuchu dostaw, wielu menedżerów IT ponownie analizuje projekty, które do niedawna wydawały się zarówno konieczne, jak i rozsądne. Emily Lewis Pinnell, wiceprezes i kierownik ds. praktyki usług w chmurze w NTT Data Services, mówi, że to nie czas na panikę i rezygnację ze starannie zaplanowanych inicjatyw. „Obecne stopy inflacji wymuszają skoncentrowanie się na długoterminowych projektach strategicznych, które przyniosą korzyści organizacjom w dłuższej perspektywie”, wyjaśnia. „W marcu widzieliśmy, jak inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat, co wpłynęło na koszty pracy działu IT – w tym za granicą – zwiększając wartość przejścia. transformacja cyfrowa”.

Inwestycje w automatyzację i sztuczną inteligencję mogą pomóc zrównoważyć presję inflacyjną, ale wraz ze wzrostem inflacji menedżerowie IT będą zmuszeni do cięcia kosztów. Lewis Pinnell ostrzega: „Przywódcy muszą jasno rozumieć, w jaki sposób technologia może wpływać na ich cele.

Juan Orlando, główny architekt i główny inżynier w firmie Insight, dostawcy oprogramowania do obsługi łańcucha dostaw i usług konsultingowych, przewiduje, że niektórzy menedżerowie IT będą odczuwać presję zwiększonej siły w celu przyspieszenia niektórych rodzajów projektów. Powiedział, że inicjatywy IT, które tworzą nowe strumienie przychodów i/lub zwiększają zróżnicowanie konkurencji, prawdopodobnie przyspieszą. Z drugiej strony, projekty związane z konserwacją mogą być opóźnione lub przełożone.

Jay Upchurch, Chief Information Officer w SAS Business Intelligence, powiedział, że nie planuje spowalniać inicjatyw technologicznych swojej firmy. „Wiele naszych priorytetów koncentruje się na modernizacji IT, przyjęciu chmury i gotowości do IPO” – wyjaśnia. „Są to kluczowe inicjatywy dla naszego przyszłego sukcesu i obejmują korzyści biznesowe, takie jak oszczędność pracy dzięki automatyzacji, optymalizacji obciążenia i ulepszonej kontroli. księgowość i zgodność”. Upchurch zauważa, że ​​odłożenie tych projektów z powodu obaw o inflację doprowadzi jedynie do wzrostu długoterminowych kosztów operacyjnych.

Pług do przodu czy do tyłu?

Decyzja o kontynuacji lub ograniczeniu inicjatyw ostatecznie zależy od tego, czy IT jest postrzegane jako źródło przychodów czy centrum kosztów. „Widzieliśmy, jak inwestowanie w IT może zwiększyć lojalność klientów” — mówi Lewis Pinnell. „To już nie jest lokalizacja ani centrum kosztów, w którym można się uspokoić, zwłaszcza gdy rośnie inflacja”. Ken Englund, szef działu technologii w firmie doradztwa biznesowego EY Americas, powiedział, że

Wycofanie z rynku wiąże się z dwoma dużymi zagrożeniami. Ostrzegł, że wycofywanie się z projektów może zwiększyć ryzyko rotacji talentów IT. „Wstrzymywanie lub zmiana orientacji z krótkoterminowych powodów taktycznych może zachęcić talenty do poszukiwania możliwości w programach konwersji stron trzecich. Ponadto, biorąc pod uwagę obecną presję inflacyjną, „koszt ponownego uruchomienia projektu w przyszłości może być znacznie wyższy niż w przypadku ukończenia go dzisiaj”.

Nie ma wątpliwości, że ograniczanie wydatków na IT pozwoli zaoszczędzić pieniądze w krótkim okresie, ale krótkoterminowe oszczędności mogą nastąpić kosztem długoterminowego sukcesu. „Jeśli Twoja organizacja musi obniżyć budżety, zacznij od strategicznego przeglądu wszystkich swoich projektów, identyfikując te, które mają największy możliwy wpływ i minimalne ryzyko” — radzi Lewis Pinnell. Przeanalizuj całkowity koszt posiadania każdego projektu i skategoryzuj go według kosztów i wpływu. Strategiczny wybór inicjatyw IT może pomóc menedżerom IT stawić czoła wyzwaniom inflacji. Dodał: „Nie bój się eliminować projektów, które nie przynoszą wystarczających korzyści.

Jak zawsze w przypadku inicjatyw technologicznych, projekty muszą zostać dokładnie sprawdzone przed uzyskaniem finansowania. „Firmy muszą zapewnić zwrot z inwestycji, zanim poświęcą cenny czas i zasoby na rozwój technologii”, mówi Upchurch. „Obecnie jest to jeszcze ważniejsze w obliczu znacznej inflacji”.

Ocena korzyści i ryzyka

Orlando przewiduje, że zmniejszenie wydatków konsumenckich zwiększy presję konkurencyjną. „W takim środowisku inicjatywy IT mogą tworzyć nowe lub ulepszone towary/wartości, wyraźnie lepsze niż konkurencja, ponieważ oferują potencjał do zwiększenia udziału w rynku i zwiększenia udziału w rynku” – wyjaśnia portfel inwestycyjny. „Jednak branże i organizacje, które nie zostały jeszcze przekształcone cyfrowo, prawdopodobnie zmniejszą łączne wydatki na inicjatywy informatyczne”.

Cyfrowa transformacja nadal napędza wzrost, a podejmowanie decyzji o postępie jest działaniem balansującym między tym, czy projekt dotyczy wzrostu i skali, czy też redukcji kosztów, zauważył Englund. „Ostatnio kryteria decyzyjne koncentrowały się na wzroście i skali, ale wierzymy, że przełoży się to na zmniejszenie kosztów projektów planowanych na rok 2023 i później”.

Inflacja zawsze będzie się liczyła, ale nie powinna powstrzymywać rozwoju przedsiębiorstw, powiedział Upchurch. „Firma, która działa ze strachu, nigdy nie będzie prosperować” – ostrzegł. „Jeśli nie robisz postępów, konkurencja stanie na drodze Twojej firmie”.

Dodaj komentarz