Kategorie
Te3chnologia

Pierwszy lot SLS NASA zakończył się sukcesem

NASA
Historyczna misja NASA Artemis I pokonała wiele przeszkód, w tym huragan Nicole, i pomyślnie wystartowała 16 listopada. Podczas dzisiejszego startu z Kennedy Space Center, Space Launch System i SLS – „Megarakieta” opisana przez NASA i prawdopodobnie najpotężniejszy statek kosmiczny na świecie opuścił naszą atmosferę wraz ze statkiem kosmicznym Orion. Orion, który został zbudowany do przewozu załogi, ale był bezzałogowy podczas tego lotu testowego, oddzielił się od rakiety po 90-minutowym locie, aby kontynuować podróż na Księżyc, stwierdziła NASA
Orion planuje kontynuować podróż w kosmos około 40 000 mil od Księżyca i powrócić na orbitę okołoziemską za około 25 dni. Wystrzelenie SLS i podróż Oriona to tylko części większego obrazu, który NASA nazywa Ekspedycją Księżycową na Marsa. Dzisiejszy lot testowy jest częścią pierwszego etapu księżycowego na Marsa, Artemis I, gdzie agencja kosmiczna ma nadzieję przetestować bezpieczny powrót Oriona na Ziemię z prędkością 25 000 mil na godzinę i 5000 stopni Fahrenheita – najszybszym i najgorętszym powrotem w eksploracji kosmosu.
Wyruszając w kosmos, Orion rozmieścił kilka CubeSatów wielkości pudełka po butach, które zbierają informacje o wszystkim, od lodu na Księżycu po to, jak promienie kosmiczne uszkadzają DNA żywych organizmów. Napędzany modułem napędowym Europejskiej Agencji Kosmicznej statek kosmiczny ma przelecieć blisko powierzchni Księżyca 21 listopada.

Kolejne kroki Artemidy przybliżają ludzkość o krok do eksploracji kosmosu

Dziewiczy rejs Oriona może być bezzałogowy, ale przed bezpiecznym i udanym powrotem na Ziemię, NASA ponownie wyśle ​​statek kosmiczny w 2023 roku, tym razem z astronautami. Artemis II to pierwsza załogowa misja na Księżyc od czasu misji Apollo 17 w 1972 roku. Ci odkrywcy kosmosu polecą również
600 mil nad Księżycem – najdalej w kosmosie, jaką kiedykolwiek podróżowali ludzie. Według NASA astronauci są prawie ćwierć miliona mil od domu.
Trzecia misja księżycowa na Marsa, Artemis III, zabierze pierwszą kobietę na Księżyc, ogłosiła NASA. Ostatecznym celem są „przyszłe misje do innych światów” – wyjaśnia agencja. Po wylądowaniu na Księżycu i zbudowaniu na jego powierzchni bazy Artemis NASA rozpoczyna swoją pierwszą podróż na Marsa.

Dodaj komentarz