Kategorie
Nauka

Odzież może zmienić życie dla pacjentów z porażeniem mózgowym?

mózg
Według Centers for Disease Control and Prevention udar mózgu jest najczęstszą formą niepełnosprawności fizycznej u dzieci. Szacuje się, że 1 do 4 na 1000 żywych urodzeń ma problemy związane z udarem, w porównaniu z 3,6 na 1000 w innych badaniach. W 2010 r. 33,3 procent dotkniętych chorobą dzieci miało bardzo ograniczoną lub niemożność chodzenia. Jednak niewielki procent będzie mógł w końcu poruszać się za pomocą robotów lub urządzeń mobilnych.

W ostatnich dziesięcioleciach naukowcy opracowali wiele rozwiązań przywracających mobilność. Na przykład naukowcy z National Institutes of Health (NIH) opracowali egzoszkielet, który podobno rozwiązuje problem kucania i umożliwia chodzenie. Jednak koszty są bardzo wygórowane dla większości rodzin, a także okazują się dość kłopotliwe i skomplikowane. Miękka robotyka może okazać się magicznym sposobem na poprawę opieki po udarze. Eksperci z University of California, Riverside oferują nowe rozwiązanie, które obejmuje zrobotyzowany system materiału, który pozwala dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym w pewnym stopniu kontrolować ruchy rąk. Pomysł polega na zastosowaniu małych kieszeni powietrznych zintegrowanych z tkaniną odzieży, które w razie potrzeby pompują powietrze i usztywniają obszar, umożliwiając kontrolę ruchów kończyny.

Rozwiązywanie dwóch problemów jednocześnie

Zespół ds. innowacji skupia się na tzw. „kontroli woli”, co w praktyce oznacza interakcję z dokładnie tym, co dana osoba chce robić. Aby to osiągnąć, tkanina ma wiele małych czujników, które wychwytują sygnały elektryczne generowane we włóknach mięśniowych określonego obszaru. Te sygnały elektryczne są następnie wysyłane przez algorytm, który interpretuje intencje osoby (poprzez UCR).
Po rozszyfrowaniu intencji w pewnym obszarze dłoni, powietrze jest wstrzykiwane do małych kieszeni (lub bąbelków), wytwarzając ciśnienie, które przesuwa dłoń w pożądanym kierunku. Pomysł brzmi obiecująco i odnosi się do innej poważnej przeszkody dla osób cierpiących na udar: przystępności. Zamiast korzystać z zaawansowanych i nieporęcznych środków ułatwiających poruszanie się, naukowcy próbują wykorzystać „szeroko dostępne tekstylia”.
Badania we współpracy ze Szpitalem Dziecięcym w hrabstwie Orange rozpoczną testowanie i udoskonalanie prototypów u „pacjentów z zaburzeniami ruchu w dzieciństwie”, zgodnie z UCR. Zespół ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie innowacja przyniesie korzyści również osobom z ograniczeniami ruchowymi związanymi z wiekiem, a nawet innymi problemami z poruszaniem się dorosłych.
„Jeśli możemy pomóc dzieciom myć zęby, nalewać wodę lub otwierać drzwi, robić rzeczy, które inni uważają za oczywiste, to dla nich wielka wygrana” – powiedział lider projektu i adiunkt UCR Jonathan Realmuto.

Dodaj komentarz