Kategorie
Te3chnologia

NASA wybiera miejsca na Księżycu do ładowania w 2026 r.

księżyc
NASA wraca na Księżyc, ale agencja kosmiczna musi najpierw zdecydować, gdzie wyląduje. W piątek ujawniono 13 kandydatów do lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca dla nadchodzącej misji Artemis 3, której celem jest wylądowanie mężczyzny i kobiety na powierzchni Księżyca.

Każdy obszar ma wymiary około 10 x 10 mil (15 x 15 km) i każdy ma kilka stref lądowania o promieniu około 100 metrów (328 stóp). „Ten obszar można traktować jako szereg parkingów, podczas gdy miejsce to jest pojedynczym parkingiem dla lądownika” – powiedział Jacob Bleacher, główny naukowiec NASA zajmujący się eksploracją, podczas piątkowej konferencji prasowej.

NASA zebrała dane o tych regionach za pomocą Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), który został wystrzelony w 2009 roku i nadal krąży wokół Księżyca. LRO mapuje regiony polarne Księżyca i wymaga orbitera, aby pomóc NASA określić, gdzie może wylądować podczas przyszłych misji księżycowych. Artemis 3 ma widok na południowy biegun Księżyca, obszar bardzo interesujący, ponieważ może zawierać lód wodny w zaciemnionych obszarach. Woda na Księżycu jest postrzegana jako ogromna zaleta w przyszłej eksploracji kosmosu, zapewniająca astronautom cenny lokalny zasób wspierający długoterminową obecność na powierzchni Księżyca.

Na Antarktydzie są obszary, które są stale pokryte ciemnością i inne, które są stale skąpane w słońcu. Stosunek światła do ciemności zmienia się na odległości zaledwie kilku kilometrów. „Znalezienie miejsc o ponadprzeciętnym poziomie oświetlenia pozwoliło nam zaprojektować systemy, które wykorzystują światło do kontrolowania energii i ciepła”, mówi Bleacher. „Podobnie, miejsca o stałym zacienieniu, zwłaszcza biegunów, mogą tam zatrzymywać wodę i inne substancje lotne”. Tak więc, chociaż Antarktyda ma pewne zalety, NASA ma również wiele technicznych względów przy podejmowaniu decyzji, gdzie wylądować.

„Miejsca lądowania Apollo znajdują się w centrum proksymalnego, a teraz jedziemy w zupełnie inne miejsce, do innej starożytnej topografii geologicznej”, powiedziała w wywiadzie Sarah Noble, szefowa księżyca naukowego w Artemis. odprawy. NASA utworzyła zespół naukowców i inżynierów z całej agencji, którzy przeanalizowali dane z dziesięcioleci, aby ocenić dostępność stref lądowania na Antarktydzie w oparciu o bezpieczne lądowanie, łatwość dotyku i odpowiednie warunki oświetleniowe. Zespół przyjrzał się również możliwościom NASA Space Launch System, statku kosmicznego Orion i ludzkiego systemu lądowania SpaceX. Po dwóch latach refleksji zespół zaproponował 13 miejsc lądowania w pobliżu Antarktydy.

Agencja kosmiczna pracuje nad zawężeniem tej listy w miarę zbliżania się daty rozpoczęcia misji Artemis 3. Na razie misja ta odbędzie się dopiero w 2026 roku. Niektóre miejsca lądowania są dostępne tylko w określonych oknach startowych, więc posiadanie opcji daje agencji kosmicznej większą elastyczność w prowadzeniu misji Artemis 3 przez cały rok.

Rakieta 4 SLS NASA znajduje się obecnie na pojeździe startowym w Centrum Kosmicznym. Kennedy na Florydzie w ramach przygotowań do wystrzelenia misji bezzałogowej Artemis 1. Misja jest obecnie zaplanowana na 29 sierpnia, a okna zastępcze dostępne są na 2 i 5 września. prom kosmiczny Orion do podróży na Księżyc, ale nie do lądowania na powierzchni. To misja Artemis 3, która mogłaby rozpocząć się już w 2026 roku, w której NASA planuje wylądować mężczyznę i kobietę na południowym biegunie Księżyca.

W przeciwieństwie do Apollo, program Artemidy był czymś więcej niż tylko lądowaniem ludzi na krótki okres czasu. Jego celem jest ustanowienie i utrzymanie obecności na naturalnym satelicie Ziemi i wokół niego. Będzie to trampolina do znacznie bardziej ambitnego projektu: pierwszej podróży człowieka na Marsa.

Dodaj komentarz