Kategorie
Te3chnologia

Mark Zuckerberg może stanąć w obliczu poważnych konsekwencji

Facebook
Mark Zuckerberg, po raz kolejny, jest grillowany za wykroczenia Facebooka, ale tym razem to przeszłe podejrzane ruchy platformy społecznościowej wracają, by go prześladować. Prokurator generalny Karl A. Racine (dystrykt Kolumbii) złożył pozew przeciwko Zuckerbergowi za bycie integralną częścią łańcucha decyzyjnego, który przygotował grunt pod poważny skandal z naruszeniem danych Cambridge Analytica.

Mark Zuckerberg może stanąć w obliczu poważnych konsekwencji z powodu naruszeń danych na Facebooku, ale tym razem to przeszłe podejrzane posunięcia platformy mediów społecznościowych wracają, by go prześladować. Prokurator generalny Karl A. Racine (dystrykt Kolumbii) złożył pozew przeciwko Zuckerbergowi za bycie integralną częścią łańcucha decyzyjnego, który utorował drogę do masowego skandalu z naruszeniem danych Cambridge Analytica .

Ostatnie oskarżenie wszczęte przez Racine’a to jego druga próba wciągnięcia Zuckerberga jako pozwanego w sprawę, zamiast samej firmy.

Pierwsza prośba została złożona w 2018 roku został usunięty przez sędziego DC Maurice Rossa, zwalniając szefa Meta z osobistej odpowiedzialności za aferę dotyczącą prywatności danych. Ostatni pozew Racine’a ponownie ma na celu postawienie Zuckerberga na miejscu pozwanego, twierdząc, że powinien był wiedzieć o polityce prywatności firmy i był odpowiedzialny za wdrożenie oszukańczych zasad, które już obowiązywały, nadużywane pod jego nadzorem. Pozew ma na celu zmuszenie Zuckerberga do odpowiedniego zrekompensowania osobom dotkniętym ciągiem wydarzeń.

Zuckerberg rzekomo używany w jakim celu?

Zgodnie z oświadczeniem biura prokuratora generalnego Dystryktu Kolumbii, Zuckerberg jest oskarżony „za bezpośredni udział w decyzjach, które spowodowały naruszenie danych Cambridge Analytica”. Powołując się na śledztwo, w oświadczeniu dodano, że szef Meta odegrał rolę w luźnym nadzorze Facebooka nad bezpieczeństwem danych użytkowników i narzuceniu mylących warunków w polityce prywatności i umowach. Twierdzenia dotyczące danych mają również istotne uzasadnienie.

Według oskarżyciela Christophera Wylie, Facebook od dwóch lat nie zrobił nic, jeśli chodzi o skandaliczne działania Cambridge Analytica. Pozew twierdzi, że decyzja Zuckerberga o udostępnieniu Facebooka stronom trzecim pozwoliła firmom takim jak Cambridge Analytica na zbieranie ogromnej pamięci podręcznej danych użytkowników wykorzystywanych do „manipulowania wyborami w 2016 roku”.

W pozwie wspomniano również, że oprócz próby zatuszowania drażliwych kwestii na platformie mediów społecznościowych, Zuckerberg celowo wprowadził w błąd opinię publiczną, media i przywódców politycznych. Dodatkowo, pozew dotyczy bardzo podstawowego projektu Facebooka, który wykroczył poza zwykłe miejsce online, w którym ludzie mogą się logować. „Ponieważ platforma Facebooka jest zaprojektowana do nadużyć, firma Zuckerberga działa w dużej mierze bez odpowiednich zabezpieczeń” – dodaje w pozwie.

Czym jest skandal z Cambridge Analytica?

Uważany za jeden z największych incydentów naruszenia bezpieczeństwa danych użytkowników i gromadzenia danych tego rodzaju, to incydent z zamachem na Facebooka, który naprawdę ujawnił ciemną stronę gospodarki opartej na danych w Internecie i sposób, w jaki jest ona wykorzystywana do wszystkiego, od kierowania reklam po wpływ na wyborców. 'nastrój. Skandal przyciągnął uwagę mediów na całym świecie po tym, jak oskarżyciel Christopher Wylie publicznie ujawnił, że Cambridge Analytica stworzyło aplikację o nazwie „thisisyourdigitallife”, która płaci użytkownikom za zbieranie pieniędzy. Zbieraj opinie w imieniu badań naukowych.

Jednak w tle aplikacja zbiera dane z profili znajomych i znajomych testerów. Zbieranie danych obejmuje wszystko, od tego, co użytkownicy lubią i jakie aktualizacje statusu publikują, do miejsca ich zamieszkania, pomagając w budowaniu pełnych profili psychologicznych aktorów, na których umieszczają powiązane z nimi treści. Ten moduł jest zaznajomiony z branżą reklamy internetowej, ale jego związek z kampanią prezydencką Trumpa i sposób, w jaki firma pomogła promować ukierunkowaną reklamę polityczną przy użyciu danych wyborców, faktycznie budzi niepokój.

Wracając do politycznego wpływu skandalu, mówi się, że Cambridge Analytica uzyskała oszałamiające 5000 punktów danych na każdy potencjalny cel głosowania. Według źródeł liczba usuniętych profili na Facebooku wzrosła z 50 do 87 milionów. Jednak eksperci twierdzą, że ta liczba może być znacznie wyższa.

Następstwa afery z Cambridge Analytica

W następstwie afery z Cambridge Analytica władze brytyjskie, europejskie i amerykańskie wszczęły osobne dochodzenia w sprawie Facebooka i Cambridge Analytica. W jednym z pierwszych przestępstw przeciwko gigantowi mediów społecznościowych Facebook zgodził się zapłacić 500 000 funtów grzywny brytyjskiemu Biuru Komisarza ds. Informacji za naruszenie ochrony danych.

w lipcu 2019 Amerykańska FTC nałożyła na firmę grzywnę w wysokości rekordowej 5 miliardów dolarów za przestępstwa, w tym wprowadzanie użytkowników w błąd co do prywatności ich danych osobowych i zwrócenie się do Facebooka o wdrożenie ewentualnych reform, czyniąc go bardziej odpowiedzialnym za takie incydenty w przyszłości. Brazylia ukarała też Facebooka grzywną w wysokości prawie 1,6
mln USD za podejrzenie wykorzystania danych prawie pół miliona użytkowników.

W następstwie kontrowersji Facebook ogłosił szereg działań, takich jak powiadamianie użytkowników, których dotyczy gromadzenie danych, udostępnianie użytkownikom ustawień prywatności, ograniczanie dostępu aplikacji do danych użytkownika, odcięcie dostępu do danych aplikacji po trzech miesiącach bezczynności, i wyłącz funkcję wyszukiwania, która pozwala każdemu znaleźć czyjś profil na Facebooku według numeru telefonu lub adresu e-mail. Firma twierdzi również, że zawiesiła „dziesiątki tysięcy” aplikacji w ramach dochodzenia w sprawie złośliwej aplikacji.

Dodaj komentarz