Kategorie
Te3chnologia

Kosmiczne śmieci

rakieta kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest punktem pośrednim między powierzchnią Ziemi i pomaga lepiej zrozumieć większy wszechświat poza naszym. Misje ISS działają nieprzerwanie od momentu umieszczenia pierwszych mieszkańców na platformie badawczej w październiku 2000 r. (za pośrednictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej). Od tego czasu międzynarodowa koalicja badaczy astronautów utrzymuje stałą obecność na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
W ciągu następnych dwóch dekad LEO z biegiem lat staje się coraz bardziej zatłoczone satelitami. Live Science zauważa, że ​​w ciągu około pięćdziesięciu lat eksploracji kosmosu (począwszy od 1957 roku wraz z wystrzeleniem sondy Sputnik) ludzie każdego roku wysyłali na orbitę średnio od 10 do 60 nowych satelitów. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ta eksplodowała, a w latach 2020 i 2021 wystrzelono ponad 1300 i 1400 nowych obiektów w modelu lecącym na Ziemi. Stwarza to wyjątkowy problem dla firm i rządów, które chcą ulepszyć swoją infrastrukturę naziemną poprzez rozszerzenie narzędzi komunikacyjnych w kosmosie. Ale problem jest jeszcze większy dla ludzkich kosmonautów. Kolizja może zagrozić życiu i kluczowej misji, w której realizacji ci ludzie są oddani.

Do tej pory problemy z ISS zostały zminimalizowane, ale pod koniec marca 2019 r. to się zmieniło. Pożar testowy rakiet balistycznych w Indiach pozostawia szczątki rozrzucone na niskiej orbicie okołoziemskiej W 2019 roku byliśmy świadkami zdarzenia rzadko spotykanego w technologii kosmicznej. Według NPR Indie wystrzeliły eksperymentalny pocisk balistyczny przeznaczony do przechwytywania innej broni i satelitów poruszających się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych prawdopodobnie zniszczyła satelitę o nazwie Microsat-R, który znajduje się stosunkowo nisko w przestrzeni powietrznej.
Rezultatem jest pole gruzu składające się z ponad 400 pojedynczych elementów. Natychmiast po wybuchu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna doznała poważnej kolizji z jednym lub kilkoma odłamkami przez ponad tydzień. W końcu części zapalają się w atmosferze, nie stanowiąc długoterminowego niebezpieczeństwa. To lepiej niż podobny eksperyment przeprowadzony przez Chiny w 2007 roku. Ten satelita, na wyższej orbicie, nadal znajduje się na orbicie. Misja ISS jest ostatecznie nienaruszona, a takie postawy są tylko chwilami w obliczu ludzkich wysiłków, aby zbliżyć przestrzeń kosmiczną.

Kontrolowane niszczenie satelitów jest dość powszechne

W rzeczywistości jedynym sposobem na wyłączenie satelity jest jego zniszczenie. Według NASA obiektów tych nie można odzyskać i zdemontować, więc najlepszym sposobem na pozbycie się jednego z LEO jest obniżenie satelity przez ziemską atmosferę, aby spalić śmieci kosmiczne na nieszkodliwy pył. Idealnie, obiekty te powinny same opadać i można je łatwo usunąć przez pocieranie warstwą zanieczyszczeń atmosferycznych.
Jednak czasami satelity zderzają się lub są celowo uderzane przez inny obiekt, jak miało to miejsce w przypadku startu w Indiach. Kolizje tworzą pole szczątków, które w końcu może się spalić, ale może potencjalnie wystrzeliwać niebezpieczne cząstki na orbitę w nieskończoność, narażając astronautów ISS na ryzyko, a starty w przyszłości będą musiały radzić sobie ze śmieciami kosmicznymi.
Istnieje jednak inny, bardziej niepokojący problem, który może czaić się w przyszłości eksploracji kosmosu. Donald Kessler spekulował w 1978 roku, że proliferacja orbitujących satelitów może w końcu doprowadzić do reakcji łańcuchowej kolizji, która może zamienić przestrzeń wokół Ziemi w pole minowe gruzu, przykuwającego ludzi do powierzchni planety (za pośrednictwem Muzeum Historii Naturalnej). Ta hipotetyczna nazwa znana jest jako syndrom Kesslera i jest szczególnie istotna w epoce stopniowych zmian klimatycznych, które sprawiają, że eksploracja kosmosu staje się jeszcze bardziej modna.
Na szczęście dla astronautów i tych z nas, którzy wciąż są na Ziemi, znaczące kolizje LEO są rzadkie i często mogą być obsługiwane przez zwinnych naukowców.

Dodaj komentarz