Kategorie
Nauka

Filary stworzenia oglądane dzięki teleskopowi James`a Webb`a

konstelacja gwiazd
Jednym z najbardziej znanych obrazów kosmicznych wszech czasów jest zdjęcie Filarów Stworzenia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a z 1995 roku. Spektakularne kolumny gazowe regionu Mgławicy Orzeł, oświetlone na spektakularnym tle gwiazd, stały się jedną z ikon reprezentujących zarówno cuda kosmosu, jak i moc teleskopów kosmicznych, takich jak Hubble. Teraz Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcia tego samego obszaru, aby stworzyć własną wersję wielkiego kosmosu.

Same filary składają się z pyłu i gazu, oświetlone przez młode płonące gwiazdy świecące w pobliżu. Kiedy tworzą się gwiazdy, uwalniają strumienie materiału, który formuje i kształtuje pył i gaz w specjalne kształty.

Ten region jest pełen nowych gwiazd, ponieważ obłoki pyłu i gazu tworzą masy, które ostatecznie zapadają się pod wpływem własnej grawitacji, tworząc bloki budulcowe nowych gwiazd zwanych protogwiazdami. Jasne, młode gwiazdy świecą jasno na zdjęciu, a zdjęcia Jamesa Webba pokazują charakterystyczne piki dyfrakcyjne dzięki sześciokątnemu kształtowi zwierciadła głównego teleskopu.

Badanie tej sceny może pomóc nam dowiedzieć się więcej o powstawaniu gwiazd, naukowcy Webba piszą: „Nowe zrozumienie filarów stworzenia pomoże naukowcom zrewidować ich modele powstawania gwiazd poprzez identyfikację znacznie dokładniejszych populacji gwiazd oraz ilości gazu i pyłu. zaczną lepiej rozumieć, jak gwiazdy powstają i wybuchają z tych obłoków pyłowych na przestrzeni milionów lat.

Widok w podczerwieni Zdjęcie

Webba różni się od starszego zdjęcia z Hubble’a, chociaż pokazuje ten sam obiekt, ponieważ oba teleskopy mają różne długości fal. Hubble patrzy przede wszystkim na obszar światła optycznego lub widzialnego, który jest tą samą częścią widma elektromagnetycznego, którą widzi ludzkie oko. Ale Webb patrzy w podczerwień, która znajduje się poza czerwoną częścią obszaru światła widzialnego.

Oznacza to, że struktury pyłu w filarach będą przezroczyste dla Webba, gdy użyje swojego instrumentu NIRCam do spojrzenia w bliskiej podczerwieni. Oznacza to również, że zdjęcie Webba pokazuje o wiele, znacznie więcej gwiazd niż zdjęcie z Hubble’a, ponieważ cały pył i gaz blokują ich światło w obszarze optycznym, ale nie w podczerwieni. Jednak naukowcy z Webba zauważają, że chociaż wiele gwiazd jest widocznych przez filary, nie są one galaktykami. Zamiast tego są to gwiazdy w bezpośrednim sąsiedztwie biegunów, a pył i gaz znane jako ośrodek międzygwiazdowy wciąż pokrywa wszystkie galaktyki tła.

Widok w podczerwieni umożliwia zobaczenie cech kolumny, które w innym przypadku byłyby niewidoczne, takie jak świecenie cząsteczek wodoru, które na końcach dwóch kolumn wydają się czerwone. Cząstki te są bardzo energetyczne, ponieważ młode gwiazdy wokół nich wyrzucają dżety materii.

Dodaj komentarz