Kategorie
Nauka

Dlaczego Uran i Neptun mają różne kolory?

URAN
Głęboko w Układzie Słonecznym znajdują się w oddali gigantyczne góry lodowe. Według NASA Uran i Neptun są 20 i 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia i rzadko są odwiedzane przez statki kosmiczne, więc niewiele o nich wiemy. Wiemy jednak, że mają charakterystyczne kolory: Uran ma jasnoniebieski kolor, a Neptun jaśniejszy niebieski kolor.

W 2022 roku badania z wykorzystaniem Gemini North Telescope, Infrared Telescope Facility i Hubble Space Telescope pomogły wyjaśnić, dlaczego te dwie podobne planety mają inny kolor, jak zauważono w artykule w Journal of Geophysical Research: Planets. wszystko związane z ich atmosferą. Powodem, dla którego Uran świeci na niebiesko, jest to, że metan w jego atmosferze łączy się z innymi gazami, takimi jak wodór i hel, aby odbijać niebieskie światło.

Neptun również ma metan w swojej atmosferze, dlatego jest niebieski, ale ma inny niebieski kolor niż Uran. Obie planety również wydają się zamglone, prawie tak, jakby się świeciły. Naukowcy odkryli, że to ta warstwa mgły odpowiada za różnicę kolorów między dwiema planetami. Gdyby żadna z planet nie miała takiej mgły, miałyby ten sam kolor (poprzez NOIRLab).

Z czego zrobiona jest mgła?

Dane z teleskopu zostały wykorzystane do modelowania atmosfer planet, aw szczególności różnych warstw istniejących w tych atmosferach. Cząsteczki tworzące smog znajdują się w głębszych warstwach atmosfery, co według naukowców jest wciąż słabo poznane, ponieważ większość wcześniejszych obserwacji została dokonana w wyższych warstwach atmosfery.

Cząsteczki mgły znajdują się w środku trzech warstw atmosfery, w warstwie technicznie znanej jako warstwa Aerosol2. Atmosfera jest bardzo zimna w porównaniu ze słońcem – w rzeczywistości jest tak zimna, że ​​metan może skraplać się w lód i tworzyć metanowy śnieg. A ponieważ atmosfera Neptuna jest bardziej aktywna niż Urana, cząsteczki metanu są coraz bardziej wzburzone i mniej podatne na tworzenie się warstw. Oznacza to, że warstwa Aerozolu2 na Uranie jest grubsza niż na Neptunie i to właśnie te cząsteczki metanu są odpowiedzialne za efekt zamglenia.

Zatem Neptun wygląda na jaśniejszy niebieski, ponieważ ma mniej zamglenia, a Uran wygląda na bardziej stonowany niebieski, ponieważ ma więcej chmur. To oszałamiające odkrycie było przypadkowe, ponieważ naukowcy nie badali specjalnie kolorów planet. „Mamy nadzieję, że opracowanie tego modelu pomoże nam zrozumieć chmury i mgłę w atmosferze lodowego giganta” – wyjaśnia badacz Mike Wong z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. „Wyjaśnienie różnicy kolorów między Uranem a Neptunem jest nieoczekiwanym bonusem!”

Dodaj komentarz