Kategorie
Nauka

Dlaczego ramiona T-Rexa były tak krótkie?

dinozaur T-REX
Tyrannosaurus Rex prawdopodobnie najbardziej śmiercionośny drapieżnik, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi. Ale mimo całej jego zaciekłości coś jest nie tak z jego przednimi kończynami. Poza tym, że są absurdalnie małe jak na zwierzę tej wielkości, większość naukowców uważa te ramiona za praktycznie bezużyteczne, ponieważ nie mogą podejść wystarczająco blisko, aby cokolwiek uchwycić.

I chociaż poprzednie badania wykazały, że T.rex może ścisnąć 400-funtową kanapę za pomocą tych ramion, wciąż były one zbyt krótkie, aby można je było wykorzystać jako broń. Przez długi czas badacze nie mieli jasnej odpowiedzi na to, co stało się klasycznym pytaniem dla początkujących paleontologów.

Niektóre wcześniejsze teorie dotyczące ramion T.rex dotyczą trzymania w klatce piersiowej, które pomaga samcom T.rex utrzymać samice podczas kopulacji – potencjalne narzędzie wykorzystywane do przyciągania partnerów. Większość z tych teorii została ostatecznie obalona w późniejszych badaniach.

I właśnie wtedy, gdy myśleliśmy, że naukowcy uderzyli w ścianę skalną, paleontolog Kevin Padian powiedział w swoim ostatnim badaniu, że wysunął nową hipotezę. Według niego, krótka długość ramienia T.rexa jest ewolucyjną zmianą mającą na celu uniknięcie przypadkowej lub celowej amputacji podczas napadowego objadania się.

Mechanizmy obronne?
W niedawnym artykule w Acta Palaeontologia Polonica Kevin Padian, profesor biologii integracyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, prosi czytelników, aby skupili się wokół odwiecznego pytania: „Dlaczego ramię T.rex jest tak krótkie, jak jest „tak?” i zapytał, w jaki sposób krótka rozpiętość ramion jest korzystna dla gigantycznego drapieżnika.

Krótkie ramiona T.rexa są naturalnym procesem ewolucyjnym, który zapobiega ich przypadkowym amputacji, zgodnie z teorią Padiana, opartą na istniejącej wiedzy T.rexa o strukturze społecznej. Obecnie powszechnie uważa się, że T.rex wykazuje zarówno zachowania drapieżne, jak i padlinożerne, a niektóre badania sugerują również, że gatunek mógł być drapieżnikiem w stadzie. Istnieją również wystarczające dowody kopalne, aby sugerować, że T. rex często jadł w grupach.

Biorąc pod uwagę to, co wiemy o zachowaniach żywieniowych współczesnych gadów, takich jak krokodyle i smoki z Komodo, u których przypadkowe amputacje nóg są dość powszechne, profesor Padian sugeruje, że ich krótkie ramiona T.rex sprawiają, że są mniej podatne na takie wypadki. W ten sposób pomogło zwierzęciu uniknąć poważnych obrażeń, które mogłyby prowadzić do infekcji, krwawienia, wstrząsu i prawdopodobnie śmierci.

Wiemy już, że poprzednicy T.rexa mieli dłuższe, bardziej funkcjonalne i znacznie bardziej zwrotne ramiona. To także trend ewolucyjny, który skraca się z każdym kolejnym pokoleniem. Jeszcze ciekawsze jest to, że ta tendencja do skracania ramion wpływa również na inne stawonogi, w tym karcharodontozaura i karnotaura.

Profesor. Padian przyznaje jednak, że druga hipoteza będzie trudna do potwierdzenia, ponieważ od wyginięcia ostatniego gatunku T. rex minęło 66 milionów lat.

Dodaj komentarz