Kategorie
Te3chnologia

Biały Dom ostrzega Rosję przed zestrzeliwaniem amerykańskich satelitów

satelita
Rada Bezpieczeństwa Narodowego musi odpowiedzieć na komentarze wygłoszone na początku tego tygodnia przez wysokiego rangą urzędnika rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, który ostrzegł, że komercyjne satelity obsługiwane przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników mogą stać się uzasadnionymi celami, jeśli zostaną użyte do wsparcia wojny na Ukrainie.
Konstantin Woroncow, zastępca dyrektora Departamentu Nieproliferacji Jądrowej i Kontroli Zbrojeń rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wygłosił przemówienie w Pierwszym Komitecie Organizacji Narodów Zjednoczonych w środę, 26 października, podał Reuters.

Federalny regulator wzywa do bardziej kompleksowych przeglądów środowiskowych proponowanych konstelacji satelitów
„Chciałbym zwrócić uwagę na niezwykle niebezpieczny trend, który pojawił się w trakcie wydarzeń na Ukrainie. Mam na myśli wykorzystanie infrastruktury cywilnej w kosmosie, w tym handlu, w konfliktach zbrojnych między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami, powiedział Woroncow, cytowany przez rosyjską państwową agencję informacyjną TASS. „Infrastruktura cywilna może być uzasadnionym celem odwetu”.

Rosja ma środki na zniszczenie poszczególnych satelitów i zademonstrowała tę zdolność w 2021 r., celowo niszcząc jednego ze swoich satelitów. Testy antysatelitarne lub ASAT to rodzaj grzechotania szablą, ale jest dość niebezpieczny, ponieważ tworzy tysiące kawałków odłamków, które przez lata pozostają na niskiej orbicie.

„Po prostu powiedziałbym, że reakcja na każdy atak na amerykańską infrastrukturę będzie zależnie od zagrożenia dla naszej infrastruktury” – powiedział wczoraj dziennikarzom John Kirby, dyrektor ds. komunikacji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA. . Nie jest jasne, jak wygląda ta odpowiedź i czy prywatne usługi satelitarne stanowią „amerykańską infrastrukturę”.

Woroncow nie wymienił nazwisk, ale oczywistym możliwym celem dla Rosji jest satelita Starlink SpaceX, który zapewnia Ukrainie bezpłatny internet. Inne cele mogą obejmować satelity obserwacyjne Ziemi obsługiwane przez Planet Labs i Maxar, które są wykorzystywane przez amerykańskie agencje obronne i wywiadowcze do monitorowania wydarzeń na ziemi.
Elon Musk mówi, że usługi Starlink nie otrzymały finansowania z Departamentu Obrony USA i że firma traci około 20 milionów dolarów miesięcznie z powodu tych niezapłaconych kosztów. Prezes SpaceX mówi, że to „dobra rzecz” i że firma będzie nadal dostarczać Starlink na Ukrainie.

Poważnym problemem jest fakt, że rosyjska broń ASAT może celować i zestrzeliwać amerykańskie satelity komercyjne. Siły Kosmiczne nie zostały stworzone w celu ochrony prywatnych aktywów kosmicznych, ale eksperci uważają, że najnowszy oddział amerykańskiej armii może w końcu to zrobić. Jednak komentarze Woroncowa niepokoją prywatnych operatorów satelitarnych, którzy nie są teraz tak naprawdę chronieni.

To, czy Rosja może faktycznie zakazać Starlinka, to zupełnie inna sprawa. Konstelacja internetowa, która obecnie składa się z 3184 satelitów, jest bardzo solidna i odporna na wiele rodzajów ataków, takich jak zakłócenia sygnału. Ponadto Rosja musiałaby zniszczyć setki satelitów, aby naprawdę osłabić konstelację, w której połączone ze sobą satelity tworzą „sieć” na niskiej orbicie okołoziemskiej i przesyłają dane do wyznaczonych odbiorników na Ziemi. A jeśli Rosja zniszczy kilka jednostek Starlink, SpaceX może po prostu wystrzelić nowe, aby zastąpić utracone jednostki.
Chiny, które postrzegają Starlink jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego, otwarcie opracowują metody niszczenia satelitów Muska, w tym użycie broni jądrowej.

Stany Zjednoczone pracują obecnie nad zakazem broni antysatelitarnej, a kilka krajów poszło w ich ślady, w tym Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia, Japonia, Niemcy, Republika Korei i inne. ostatnio w Australii.

Dodaj komentarz